Mayıs 2018’de ürün teşhir ve deneyimleme merkezi olarak Bolu’dan kurulan The Kitchen, pişirme deneyimleri ve ürünler ile ilgili geri bildirim ve iç görü toplamak amacıyla kuruldu. 

The Kitchen’da, bünyesinde son teknoloji, yaratıcı tasarım ve göz alıcı şıklıktaki pişirme ürünlerimizin bir arada bulunup sergilendiği bir showroom ile profesyonel şeflerle bu ürün deneyiminin dünya mutfağından eşsiz lezzetlerle yaşandığı bir pişirme alanı, mutfak bulunuyor.

The Kitchen, akıllı ve teknolojik, yılın öne çıkan pişirme ürünlerini keşfedileceği ve deneneceği, işletme ve fabrika gezileri ile üretim süreçlerinin yakından gözlemlenebileceği, dijital dönüşümün mutfağa yansımalarının görülebileceği ve inovasyon örneklere tanık olunacak bir merkez.

The Kitchen, açıldığı 2018 yılından bu yana çalışanlar, mevcut/potansiyel ticari iş ortakları, bayiler ve şirket dışı müşteriler olmak üzere toplam 2.344 kişiyi kapsayan 118 etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Ziyarete açıldıktan sonra Micro Garden ve yerel üreticilerden organik ürünler sağlanmaya başlandı. Bu sayede hem doğal ürünleri hem de yerel halkı destekleyen, sağlıklı yaşamı özünde hissettiren ve gıdaya saygılı, dönüşüme duyarlı eşsiz bir gastronomi merkezi haline geldi.

Tam donanımlı deneme mutfağımızda yapılan pişirme deneyimlerden alınan kullanıcı / şef geri bildirimleri ve iç görüler ile:

  • İnovasyon süreçlerine katkı sağlayarak tüketici ihtiyaçlarını merkeze koyan yeni ürün fikirleri geliştiriliyoruz,

  • Marka ürün haritası çalışmalarına tüketici iç görü ve araştırmaları ile girdi sağlıyoruz,

  • Mevcut ürünlerin yeni versiyonları ve yeni ek özellikleri için geliştirme noktaları saptıyoruz,

  • Yeni ürünler pazara çıkmadan önce kullanıcı gözünden test ediyoruz.

The Kitchen’da verilen şirket içi pişirme eğitimleri ile ürün inovasyonundan sorumlu herkesin pişirme deneyiminin olması hedefleniyor.

Farklı sektörlerden iş ortaklarımız ile farklı pişirme konularında workshoplar, co creation (beraber yaratım) seansları yapılıyor.

 

İlgili İçerikler